Kotle na tuhá paliva – jak fungují a jaké existují typy?

on

|

views

and

comments

Komfort, výkonnost a nižší náklady na provoz. To jsou kotle na tuhá paliva. Zvažujete koupi tohoto kotle a rádi byste znali nejen jeho výhody a nevýhody, ale také zjistili, jaké možnosti jsou na trhu? Pojďme si udělat malý přehled!

Prohořívací kotle na tuhá paliva

Jedná se o starší technologii, kdy je přísun vzduchu přirozený a kotel spaluje najednou celou dávku pevného paliva. Palivem ale procházejí spaliny, a tudíž není možné kontrolovat rychlost hoření případně kotel regulovat dle svých požadavků. Vytápění tímto starším modelem má však nižší účinnost. Obecně se uvádí kolem 70 % a spadá tak do emisní třídy 1 nebo 2. Pokud používáte tento kotel, musíte několikrát denně ručně přidat pelety, uhlí nebo dřevo a 2x do týdne jej vyčistit od popela.

Odhořívací kotle

Odhořívací kotle na tuhá paliva jsou o něco účinnější než prohořívací kotle, stále však patří k těm méně efektivním. Palivo je rovněž nutné doplňovat manuálně. Oproti prohořívacímu kotli, kdy hoří všechno palivo najednou, se u odhořívacího kotle dostává k hořákům postupně. Pomalu tedy odhořívají a spaliny odcházejí jinudy, tudíž neputují přes palivo a je možné kotel lépe regulovat. Jak už jsme zmínili, účinnost je však stále slabší, a to zhruba kolem 60 – 75 %.

Poznámka: prohořívací a odhořívací kotle na tuhá paliva se již nevyrábí.

Zplyňovací kotle

Zde už mluvíme o modernějším typu kotle na tuhá paliva. Dřevo, pelety či uhlí se v zásobníku postupně vysušuje, čímž vzniká hořlavý plyn. Ten se spálí v oddělené části kotle a vytváří teplo. U tohoto kotle však najdeme také ventilátor, s jehož pomocí je regulován přívod vzduchu i samotné hoření. Postupné vysoušení paliva a následný hořlavý plyn vzniká také u prohořívacích a odhořívacích kotlů, tam však nevyužitý odchází do komína. Zplyňovací technologie však vylepšuje vytápění natolik, že zde můžeme počítat s účinností 75 – 90 %. Zplyňovací kotle na tuhá paliva mají emisní třídu 3 nebo 4. Existují však i propracované modely emisní třídy 5.

Tip: pokud chcete zefektivnit vytápění, zvažte pořízení expanzní nádoby. Topení levně nemusí být jen pouhým snem!

Automatické kotle

Automatické kotle na tuhá paliva oproti těm ostatním nevyžadují žádnou vaši pravidelnou kontrolu. Jako palivo se nejlépe hodí pelety, které umístíte do zásobníku a nic dalšího neřešíte. Kotel si sám totiž dávkuje palivo a umí jej i zapálit či uhasit. Opět je zde i ventilátor, který reguluje spalování. Pokud zvolíte ten nejvíce propracovaný (a zároveň nejdražší) model, nebudete se muset starat ani o čištění kotle. V případě automatických kotlů se můžete spolehnout na účinnost 80 – 98 %.

Share this
Tags

Must-read

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Vibrační technika pro stavebnictví

Vibrační technika pro stavebnictví hraje významnou roli v moderním stavebním průmyslu, umožňující zvyšování efektivity a snižování nákladů při provádění zemních prací. Vibrační technika zahrnuje...

Osvětlení zahrady: Vytvořte si kouzelnou atmosféru po setmění

Zahradní osvětlení hraje důležitou roli nejen z hlediska bezpečnosti, ale také z hlediska estetiky. Dobře zvolené osvětlení dokáže zvýraznit krásu zahrady i po setmění...
euro

Recent articles

More like this