Jak chytře využít jednocestné palety

on

|

views

and

comments

Když tyto palety splní účel, pro který byly vyrobeny, nemusí hned skončit jako palivové dřevo. S dobrou myšlenkou a chytrýma rukama z nich můžete vyrobit řadu zajímavých projektů.

Náš nový kutil Lukáš s oblibou používá na své projekty dřevo z jednocestných palet. Dnes vám ukáže, jak si ze dvou takových palet vyrobit jednoduchou dřevěnou bedýnku, do které můžete vložit vánoční stromek vysazený v nádobě nebo schovat nevzhledný stojan na stromeček. A proč právě z jednocestných palet? To vám prozradí Lukáš sám: „K výrobě mých projektů často využívám jednocestné palety. Jsou to palety, které se vyrábějí ze smrkového dřeva, a když ukončí svou cestu s naloženým zbožím, tak se recyklují na štěpku nebo se prodávají jako odpadové dřevo. Europalety, ze kterých si lidé vyrábějí sezení a různé jiné věci, se používají opakovaně. Proto jsou na rozdíl od jednocestných palet několikanásobně dražší, ale jsou také kvalitnější. Přiznám se, že z europalety jsem ještě nikdy nic nevyrobil au některých mých projektů se snažím dát jednocestným paletám druhou šanci.“

Budete potřebovat

MATERIÁL

jednocestné palety (2 ks)
dřevěný hranol o rozměrech 40 × 50 × 1 000 mm
kolářské hřebíky
spojovací úhelníky (8 ks) Spojovací rohovníky (4 ks)
šrouby do dřeva 3,5 × 12 mm (24 ks)
šrouby do dřeva 3,5 × 25 mm (12 ks)
lazuru na dřevo
NÁŘADÍ

excentrickou brusku s brusnými kotouči (č. 80 a 180)
brusnou houbičku se zrnitostí č.j. 80 a 180
přímočarou pilu
pokosovou pilu
akumulátorovou vrtačku
kladivo a plochý štětec
Náklady do 20 €

Pracovní postup

Pilení I. Pomocí přímočaré pily si z palety napilujte všechny desky, které se dají použít. Ze dvou palet jsme v našem případě získali 30 kusů desek o rozměru 15×65×480 mm.

řezání

Broušení. Každou desku vybruste excentrickou bruskou. Nejprve použijte zrnitost č.j. 80 a pak zrnitost
čj. 180. Brousit je stačí jen z pohledové strany.

Pilení II. Na pokosové pile si napalte desky na požadovaný rozměr. Budete potřebovat dva různé rozměry desek, abyste docílili půdorysu čtverce. Delší desky mají větší rozměr o 30 mm, neboť tloušťka desky je 15 mm.

Hranol. Napalte z něj 4 kusy na délku 210 mm, což bude odpovídat výšce bedničky. Kolářskými hřebíky připevněte první kratší desku o hranol. Kraje desky musí lícovat s okrajem hranolu.

Boční stěna. Rovněž upevněte i druhou krajní desku. Střední desku upevněte poslední proto, abyste snáze vytvořili stejné mezery mezi deskami (cca 10 mm). Stejným způsobem z kratších desek zhotovte i druhou boční stěnu bedničky.

Spojování stěn. Obě boční stěny navzájem spojte delšími deskami, které nyní nelícují s hranolem, ale s deskou. Při upevňování desek si stále kontrolujte pravý úhel.

Dno bedničky. Podle výsledného rozměru čtverce si napalte desky na dno bedničky a rozmístěte je. K montáži desek použijte šrouby 3,5×25 mm.

Lemování. Ze zbylých desek zhotovte vrchní lem, který spojíte pomocí delších úhelníků a následně na bedýnku upevníte menšími úhelníky. Bedničku nakonec ještě jednou přebruste a očištěnou natřete tenkovrstvou lazurou v odstínu buk.

Nákres

A Kratší desky na stěny (6 ks, 15 × 65 × 430 mm)
B Delší desky na stěny (6 ks, 15 × 65 × 460 mm)
C Rohové hranoly (4 ks, 40 × 50 × 210 mm)
D Desky na dno (6 ks, 15×65×460 mm)
E Lem (4 ks, 15×65×431 mm)

Share this
Tags

Must-read

Vibrační technika pro stavebnictví

Vibrační technika pro stavebnictví hraje významnou roli v moderním stavebním průmyslu, umožňující zvyšování efektivity a snižování nákladů při provádění zemních prací. Vibrační technika zahrnuje...

Osvětlení zahrady: Vytvořte si kouzelnou atmosféru po setmění

Zahradní osvětlení hraje důležitou roli nejen z hlediska bezpečnosti, ale také z hlediska estetiky. Dobře zvolené osvětlení dokáže zvýraznit krásu zahrady i po setmění...

Kotle na tuhá paliva – jak fungují a jaké existují typy?

Komfort, výkonnost a nižší náklady na provoz. To jsou kotle na tuhá paliva. Zvažujete koupi tohoto kotle a rádi byste znali nejen jeho výhody...
euro

Recent articles

More like this