Jak chytře využít jednocestné palety

on

|

views

and

comments

Když tyto palety splní účel, pro který byly vyrobeny, nemusí hned skončit jako palivové dřevo. S dobrou myšlenkou a chytrýma rukama z nich můžete vyrobit řadu zajímavých projektů.

Náš nový kutil Lukáš s oblibou používá na své projekty dřevo z jednocestných palet. Dnes vám ukáže, jak si ze dvou takových palet vyrobit jednoduchou dřevěnou bedýnku, do které můžete vložit vánoční stromek vysazený v nádobě nebo schovat nevzhledný stojan na stromeček. A proč právě z jednocestných palet? To vám prozradí Lukáš sám: „K výrobě mých projektů často využívám jednocestné palety. Jsou to palety, které se vyrábějí ze smrkového dřeva, a když ukončí svou cestu s naloženým zbožím, tak se recyklují na štěpku nebo se prodávají jako odpadové dřevo. Europalety, ze kterých si lidé vyrábějí sezení a různé jiné věci, se používají opakovaně. Proto jsou na rozdíl od jednocestných palet několikanásobně dražší, ale jsou také kvalitnější. Přiznám se, že z europalety jsem ještě nikdy nic nevyrobil au některých mých projektů se snažím dát jednocestným paletám druhou šanci.“

Budete potřebovat

MATERIÁL

jednocestné palety (2 ks)
dřevěný hranol o rozměrech 40 × 50 × 1 000 mm
kolářské hřebíky
spojovací úhelníky (8 ks) Spojovací rohovníky (4 ks)
šrouby do dřeva 3,5 × 12 mm (24 ks)
šrouby do dřeva 3,5 × 25 mm (12 ks)
lazuru na dřevo
NÁŘADÍ

excentrickou brusku s brusnými kotouči (č. 80 a 180)
brusnou houbičku se zrnitostí č.j. 80 a 180
přímočarou pilu
pokosovou pilu
akumulátorovou vrtačku
kladivo a plochý štětec
Náklady do 20 €

Pracovní postup

Pilení I. Pomocí přímočaré pily si z palety napilujte všechny desky, které se dají použít. Ze dvou palet jsme v našem případě získali 30 kusů desek o rozměru 15×65×480 mm.

řezání

Broušení. Každou desku vybruste excentrickou bruskou. Nejprve použijte zrnitost č.j. 80 a pak zrnitost
čj. 180. Brousit je stačí jen z pohledové strany.

Pilení II. Na pokosové pile si napalte desky na požadovaný rozměr. Budete potřebovat dva různé rozměry desek, abyste docílili půdorysu čtverce. Delší desky mají větší rozměr o 30 mm, neboť tloušťka desky je 15 mm.

Hranol. Napalte z něj 4 kusy na délku 210 mm, což bude odpovídat výšce bedničky. Kolářskými hřebíky připevněte první kratší desku o hranol. Kraje desky musí lícovat s okrajem hranolu.

Boční stěna. Rovněž upevněte i druhou krajní desku. Střední desku upevněte poslední proto, abyste snáze vytvořili stejné mezery mezi deskami (cca 10 mm). Stejným způsobem z kratších desek zhotovte i druhou boční stěnu bedničky.

Spojování stěn. Obě boční stěny navzájem spojte delšími deskami, které nyní nelícují s hranolem, ale s deskou. Při upevňování desek si stále kontrolujte pravý úhel.

Dno bedničky. Podle výsledného rozměru čtverce si napalte desky na dno bedničky a rozmístěte je. K montáži desek použijte šrouby 3,5×25 mm.

Lemování. Ze zbylých desek zhotovte vrchní lem, který spojíte pomocí delších úhelníků a následně na bedýnku upevníte menšími úhelníky. Bedničku nakonec ještě jednou přebruste a očištěnou natřete tenkovrstvou lazurou v odstínu buk.

Nákres

A Kratší desky na stěny (6 ks, 15 × 65 × 430 mm)
B Delší desky na stěny (6 ks, 15 × 65 × 460 mm)
C Rohové hranoly (4 ks, 40 × 50 × 210 mm)
D Desky na dno (6 ks, 15×65×460 mm)
E Lem (4 ks, 15×65×431 mm)

Share this
Tags

Must-read

Z příprav na Vánoce nemusíte šílet

Stačí, když si přípravy na vánoce předem naplánujete a zapojíte do nich celou rodinu. Nevěříte? Advent má být období rozjímání, zpomalení, čas na dřevěné betlémy,...

Na který nábytek doma často zapomínáme, přitom nabízí skvělou funkci, když jej máme?

Ať už se podíváme do kterékoli místnosti v domě, může nás u každé napadnout nějaké vybavení, které nemáme, a přitom by nám skvěle sloužilo. Respektive…...

Móda a styl

Každým rokem jsou vidět na módních přehlídkách nové modely oděvů a také originální barvy, které tradičně volí slavní módní návrháři. Letos je populární barva...
spot_img

Recent articles

More like this