Jak fungují akumulační kamna a jaké jsou jejich hlavní výhody?

on

|

views

and

comments

Pro tento typ vytápění je typické vyzařování tepla během dlouhých hodin i po vyhoření paliva, což samozřejmě přispívá nejen k tepelné pohodě, ale také k šetření nákladů.

Akumulační vytápění krbem, kamny či kamny je založeno na principu předávání sálavého tepla, které se šíří ve vytápěném prostoru rovnoměrně. Nedochází přímo k zahřívání okolního vzduchu, ale předmětů, od kterých se ohřívá vzduch až následně. Vzduch se zároveň nevysouší a ani se nevíří prach, proto je tento způsob vytápění vhodný i pro alergiky. Základní výhodou však zůstává samotná schopnost akumulace tepla, díky čemuž nedochází po roztopení k přehřátí místnosti a naakumulované teplo se uvolňuje ještě dlouhé hodiny po vyhasnutí ohně.

Toto „odložení“ tepla na později představuje zejména dnes, kdy má prioritu snižování spotřeby energie, velkou výhodu. Zároveň dokážou akumulační kamna ušetřit palivo a tím se snižují náklady na jejich provoz. Do akumulačních krbových kamen stačí přiložit jednou za 4 až 12 hodin, což představuje maximální komfort. Vhodným palivem je suché tvrdé dřevo nebo hnědouhelné brikety.

Jaký je základní princip?

Provozováním spotřebiče tepla se nepřímo ohřívají akumulační žárobetonové kameny vložené mezi ohniště a vnější plášť, který může být proveden z barveného ocelového plechu, keramického obkladu nebo ozdobného kamene. Po ukončení provozu se teplo akumulované v akumulačních kamenech pozvolně uvolňuje do vytápěného prostoru, a tím teplota v tomto prostoru klesá pomalu.

Co pečuje o akumulaci tepla?

U krbových kamen se akumulační žárobetonové kameny vloží mezi ohniště a vnější plášť a/nebo nad ohniště a vnější plášť. Vybrané typy spotřebičů lze takto vybavit i po jejich instalaci. U vyšších krbových kamen lze vložit kolem kouřovodu prstence ve tvaru U. Akumulační materiál přirozeně odebírá teplo z kouřovodu, a tak zvyšuje účinnost spotřebiče. Namísto prstenců lze použít i akumulační kámen ve tvaru U. Tento se hodí zejména k obložení kolena kouřovodu. O akumulaci tepla se stará především hustý materiál žárobetonových kamenů. Pokud jsou krbová kamna obložená keramikou nebo ozdobným kamenem, teplo se akumuluje zároveň iv tomto obložení.

Jsou všechna kamna, kamna či krby akumulační?

Jednodušší kamna nebo krbová kamna se vyrábějí jen z plechu, který po vyhasnutí ohně rychle vychladne. V případě krbových vložek, které jsou obloženy izolačním materiálem, se teplo neakumuluje, ohřívá se jen vzduch, který obtéká krbovou vložku.

Share this
Tags

Must-read

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Vibrační technika pro stavebnictví

Vibrační technika pro stavebnictví hraje významnou roli v moderním stavebním průmyslu, umožňující zvyšování efektivity a snižování nákladů při provádění zemních prací. Vibrační technika zahrnuje...

Osvětlení zahrady: Vytvořte si kouzelnou atmosféru po setmění

Zahradní osvětlení hraje důležitou roli nejen z hlediska bezpečnosti, ale také z hlediska estetiky. Dobře zvolené osvětlení dokáže zvýraznit krásu zahrady i po setmění...
euro

Recent articles

More like this