Jak fungují akumulační kamna a jaké jsou jejich hlavní výhody?

on

|

views

and

comments

Pro tento typ vytápění je typické vyzařování tepla během dlouhých hodin i po vyhoření paliva, což samozřejmě přispívá nejen k tepelné pohodě, ale také k šetření nákladů.

Akumulační vytápění krbem, kamny či kamny je založeno na principu předávání sálavého tepla, které se šíří ve vytápěném prostoru rovnoměrně. Nedochází přímo k zahřívání okolního vzduchu, ale předmětů, od kterých se ohřívá vzduch až následně. Vzduch se zároveň nevysouší a ani se nevíří prach, proto je tento způsob vytápění vhodný i pro alergiky. Základní výhodou však zůstává samotná schopnost akumulace tepla, díky čemuž nedochází po roztopení k přehřátí místnosti a naakumulované teplo se uvolňuje ještě dlouhé hodiny po vyhasnutí ohně.

Toto „odložení“ tepla na později představuje zejména dnes, kdy má prioritu snižování spotřeby energie, velkou výhodu. Zároveň dokážou akumulační kamna ušetřit palivo a tím se snižují náklady na jejich provoz. Do akumulačních krbových kamen stačí přiložit jednou za 4 až 12 hodin, což představuje maximální komfort. Vhodným palivem je suché tvrdé dřevo nebo hnědouhelné brikety.

Jaký je základní princip?

Provozováním spotřebiče tepla se nepřímo ohřívají akumulační žárobetonové kameny vložené mezi ohniště a vnější plášť, který může být proveden z barveného ocelového plechu, keramického obkladu nebo ozdobného kamene. Po ukončení provozu se teplo akumulované v akumulačních kamenech pozvolně uvolňuje do vytápěného prostoru, a tím teplota v tomto prostoru klesá pomalu.

Co pečuje o akumulaci tepla?

U krbových kamen se akumulační žárobetonové kameny vloží mezi ohniště a vnější plášť a/nebo nad ohniště a vnější plášť. Vybrané typy spotřebičů lze takto vybavit i po jejich instalaci. U vyšších krbových kamen lze vložit kolem kouřovodu prstence ve tvaru U. Akumulační materiál přirozeně odebírá teplo z kouřovodu, a tak zvyšuje účinnost spotřebiče. Namísto prstenců lze použít i akumulační kámen ve tvaru U. Tento se hodí zejména k obložení kolena kouřovodu. O akumulaci tepla se stará především hustý materiál žárobetonových kamenů. Pokud jsou krbová kamna obložená keramikou nebo ozdobným kamenem, teplo se akumuluje zároveň iv tomto obložení.

Jsou všechna kamna, kamna či krby akumulační?

Jednodušší kamna nebo krbová kamna se vyrábějí jen z plechu, který po vyhasnutí ohně rychle vychladne. V případě krbových vložek, které jsou obloženy izolačním materiálem, se teplo neakumuluje, ohřívá se jen vzduch, který obtéká krbovou vložku.

Share this
Tags

Must-read

Z příprav na Vánoce nemusíte šílet

Stačí, když si přípravy na vánoce předem naplánujete a zapojíte do nich celou rodinu. Nevěříte? Advent má být období rozjímání, zpomalení, čas na dřevěné betlémy,...

Na který nábytek doma často zapomínáme, přitom nabízí skvělou funkci, když jej máme?

Ať už se podíváme do kterékoli místnosti v domě, může nás u každé napadnout nějaké vybavení, které nemáme, a přitom by nám skvěle sloužilo. Respektive…...

Móda a styl

Každým rokem jsou vidět na módních přehlídkách nové modely oděvů a také originální barvy, které tradičně volí slavní módní návrháři. Letos je populární barva...
spot_img

Recent articles

More like this