Výběr sádrokartonu do koupelen a místností se zvýšenou vlhkostí

on

|

views

and

comments

Zvýšená vlhkost v interiéru není jen estetickým problémem, ale její nebezpečí spočívá především ve vzniku a rozmnožování plísní, které mohou vést ik nepříjemným zdravotním komplikacím. Nejlepší je předcházet tomu již při výstavbě nebo rekonstrukci, a to díky výběru stavebního materiálu s vlastnostmi, které zabraňují šíření plísní.

Rozmnožování plísní či jiných mikroorganismů výrazně podporuje vlhkost vzduchu nad 60%. Největší problém s vlhkostí as ní spojenými plísněmi je v místnostech s přístupem k vodě, především v koupelnách či v okolí kuchyňských stěn, v zásadě však u všech prostor, které jsou více či méně vystavovány vlhkosti, existuje vysoké riziko vzniku plísní. Přítomnost plísní rozpoznáte velmi snadno podle typických černých nebo zelených skvrn.

Kromě zmíněného nepříznivého vlivu na zdraví lidí však přítomnost plísní a řas na stěnách ohrožuje i samotnou stavební konstrukci. Plísně způsobují postupnou degradaci povrchu stěn, ale mohou pronikat až do jádra stěn a zapříčinit i hloubkovou degradaci.

Vhodné řešení pro každý typ povrchu

Pro každý prostor se zvýšenou vlhkostí s vysokou kondenzací a pro každou úroveň zatížení vlhkostí a vodou je zapotřebí zvolit vhodné řešení. Jak jej však vybrat, když je prakticky nemožné předem stanovit přesnou úroveň vzdušné vlhkosti, množství vody nebo dobu, po kterou bude voda působit na konstrukce? Z dlouhodobých pozorování staveb a z praktických zkušeností se ukazuje, že nejlepším přístupem je posouzení účelu a využití daného prostoru.

Pro uživatele je většinou důležité, aby měly navržené konstrukce dlouhodobou životnost, a to i při náročnějších podmínkách spojených s vlhkostí, aby materiály poskytovaly dobrý nosný podklad pro aplikaci keramického obkladu a umožňovaly také realizaci moderních designů. Roli hraje i rychlá a jednoduchá výstavba.

Divize Rigips společnosti Saint-Gobain vyvinula pro všechny kategorie vlhkých prostor sádrokartonová řešení, která bezpečně plní svou funkci a zároveň splňují všechny výhody suché výstavby vůči tradičním zdicím postupům. Jednotlivá systémová řešení se mezi sebou liší jak parametry charakterizujícími jejich odolnost vůči vlhkosti a vodě, tak postupy manipulace a instalace.

Žena na barové židli v kuchyni
Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divize Rigips
Sádrokartonová řešení do domácností

Do koupelen, koupelnových stěn a sprchových koutů s přímým kontaktem s vodou je ideálním řešením použití sádrokartonových desek Glasroc X. Jedná se o speciální stavební desky, které neobsahují žádnou organickou složku, která by mohla představovat živnou půdu pro plísně. Odolnost desky Glasroc X vůči vodě je kromě impregnace sádrového jádra zaručena i povrchovou skleněnou tkaninou, která je navíc opatřena ochranným vodoodpudivým nátěrem. Před nadměrnou vlhkostí a vodou tak chrání celou stavební konstrukci.

V případě bytových, případně kancelářských sociálních zařízení jako je WC či sušárna nebo oblastí přilehlých k koupelovým stěnám bez přímého kontaktu s vodou, je vhodné použití Impregnovaných sádrokartonových desek RBI (H2) se sníženou nasákavostí. Desky mají impregnované jádro, opožděnou absorpci vody a uzavřený povrch.

Hnědo béžová koupelna
Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divize Rigips
Výhodou obou těchto sádrokartonových desek je možnost suché výstavby, která je v porovnání s běžnými stavebními materiály prostorově úsporná. Zároveň je časově poměrně nenáročná a finančně úsporná, a svépomocí ji zvládnete udělat při rekonstrukci i sami. Výhodou desek Glasroc X jsou navíc také vynikající hodnoty zvukové izolace.

Share this
Tags

Must-read

Z příprav na Vánoce nemusíte šílet

Stačí, když si přípravy na vánoce předem naplánujete a zapojíte do nich celou rodinu. Nevěříte? Advent má být období rozjímání, zpomalení, čas na dřevěné betlémy,...

Na který nábytek doma často zapomínáme, přitom nabízí skvělou funkci, když jej máme?

Ať už se podíváme do kterékoli místnosti v domě, může nás u každé napadnout nějaké vybavení, které nemáme, a přitom by nám skvěle sloužilo. Respektive…...

Móda a styl

Každým rokem jsou vidět na módních přehlídkách nové modely oděvů a také originální barvy, které tradičně volí slavní módní návrháři. Letos je populární barva...
spot_img

Recent articles

More like this